Vjerojatno ste često puta surfajući po internetu naletjeli na web stranice koje od vas zahtijevaju da unesete nekakve podatke (npr. ime, prezime, adresu, e-mail, broj kreditne kartice ...itd.). Takva web stranica naziva se HTML obrazac (engl. HTML form). Ovaj priručnik će vas upozanati kako izraditi takve obrasce te kako upotrijebiti HTML tagove kao što su: form, input, textarea, select, label, fieldset, legend, optgroup i button. Što su to HTML tagovi pogledajte u priručniku HTML osnove.
U načelu može se reći da je HTML obrazac web stranica ili njezin dio koji sadrži polja za unos podataka. Uneseni podaci se dalje prosljeđuju nekakvoj skripti (PHP, JavaScript, ASP, CGI ...) koja podatke obrađuje te na osnovu toga generira nekakav izlaz (slanje na e-mail adresu, stvaranje nove web stranice, unos u bazu podataka... itd. ). Prema tome naš obrazac predstavlja input podataka, skripta je proces obrade tih podataka, a output je nekakav finalni proizvod samog procesa. Takva struktura može se prikazati i grafički.

Dapače, postoje mnogo složeniji procesi od ovog npr. s više obrazaca, procesa, validacije unešenih podataka ...itd. no to
nije tema ovog priručnika. Ovdje se nećemo baviti teorijom automatskih procesa nego ćemo se pozabaviti mnogo
jednostavnijom stvari: Kako izraditi kvalitetan obrazac za unos podataka ???
Prije nego krenemo na prvi, FORM tag recimo čemu sve obrazac može poslužiti :
- registracija i prijava
- slanje na email
- unos u baze podataka
- generiranje podataka za web stranice
- ...... i još mngo toga.
html, html forms, input tag, select, radio, checkbox, select, priručnik, lekcije za izradu html obrazaca